Afyon Seviyeli Sohb...

Sohbet Odaları 10 Aralık 2020, Perşembe 0 2441

Afyon Seviyeli Sohbet Odaları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Afyon Seviyeli Sohbet Odaları nı tanıtacağız.

Afyon Seviyeli Sohbet Odaları
Afyon Seviyeli Sohbet Odaları

Afyon ilimizin yüzölçümü 14.295,00 km² ‘dir. 2019 Nüfus sayımlarına göre ilimizin nüfusu ise 729.483 kişidir. İlimiz Ege bölgesi ve İç batı anadolu bölgesinde yer almaktadır. Merkez ilçesi ile birlikte 18 ilçe, 58 belediye, 442 köy vardır.

Tarihi ve Turistik Yerleri

Afyon ilimiz buram buram tarih kokan illerimizden birtanesidir. Tarih kokan bu ilimizin tarihi ve turistik yerleri arasında; Afyon Kalesi, Afyon Ulu Camii, Frig Vadisi-Ayazin Ören Yeri, Kocatepe Anıtı, Utku (Zafer) Anıtı, Göynüş Vadisi Kaya Mezarları, Yedi Kapılar Manastırı dır. Gelin Bu yerleri birlikte tanıyalım.

Afyon Kalesi

Volkanik bir kaya kütlesinin üzerine kurulan bu kale 226 mt. yüksekliktedir. Hititler zamanında yaptırılan kalenin içerisine Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış olan mescit, saray, erzak dolapları, cephanelik ve su sarnıçları nın kalıntıları bulunmaktadır. Kalenin diğer bir adı ise Kız Kulesidir.

Afyon Ulu Camii

Afyon Kalesinin yanında bulunan camii 1272-1277 yılları arasında Sahip Ata Nusrediddün Hasan tarafından yaptırılmıştır.

Frig Vadisi – Ayazin Ören Yeri

Frigler zamanından beri yerleşim yeri olarak kullanılan bu bölge Roma ve Bizans Dönemlerine ait Aile ve tek kişilik mezarlar ayrıca kaya yerleşkeleri, kilisiler, aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya iç ve dış mimari olarak oyulmuş kilise gibi eserler bulunmaktadır.

Kocatepe Anıtı

Seviyeli Sohbet ilimizde bulunan bir diğer eser ise Kocatepe Anıtı dır. Büyük Taarruzda Mustafa Kemal Atatürk ün önderliğinde sevk ve idare edildiği yerdir. Afyon ve Sincanlı ovalarına hakim bir tepeye yapılmıştır.

Utku (Zafer) Anıtı

Ücretsiz Sohbet ilimizin Yunan işgalinden kurtuluşu şerefine ve büyük taarruz şerefine dikilmiştir.

Göynüş Vadisi Kaya Mezarları

Afyon ilimizin İhsaniye ilçesinin Kayıhan beldesinde bulunmaktadır. Frig Vadisinde 10 mt yükseklikte dik kayalar bulunur. Dik kayaların cephelerinde küçük kapılar bulunmaktadır kapılardan içeri girildiğinde ise mezarları görülmektedir. Vadi içerisinde ise Kale, Aslantaş, Yılantaş, Kübele açık hava tapınağı olan Maltaş ile Kumcaboğaz bulunmaktadır.

Evet arkadaşlar bir makalemizin daha sonuna gelirken sizleride radyo sitemiz olan MaSaLFM de birbirinden güzel eserler dinlemeye keyifli sohbetlere ve dostluklara yelken açmaya bekliyoruz ve iyi akşamlar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KOMUTLAR

Sohbet ve IRCd Komutları hakkında genel komutlara geniş kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz.

YARDIM

Sohbet ve IRCd Komutları hakkında genel komutlara geniş kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz.

MIRC İNDİR

Sohbet ve IRCd Komutları hakkında genel komutlara geniş kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz.